Instagram Hangi NFT Ağları Destekleyecek?

İnternet ortamında yer alan ve gibisi olmayan varlıkların blok zincirine işlenmesiyle ortaya çıkan NFT’ler (non-fungible token) her geçen gün daha da tanınan hâle geliyor. Bu varlıklar birtakım aksiliklerle karşılaşsa da araba, oyun, müzik ve daha birçok farklı daldaki dev şirketlerden yatırım alıyor.

Geçtiğimiz yılın ekim ayında metaverse için ismini Meta olarak değiştiren Facebook da bu şekil hususlarda atak yapanların başında bulunuyor. Dev şirkete ilişkin olan tanınan toplumsal medya platformu Instagram’a bundan birkaç ay evvel NFT’lerin geleceği açıklanmıştı. Artık ise gelen haberler, bunun yakın vakitte gerçekleşebileceğini gösterdi.

Instagram, NFT entegrasyonunu önümüzdeki günlerde başlatabilir

CoinDesk’in haberine nazaran NFT’ler, pazartesi günü yapılması planlanan bir duyuruyla Instagram’a gelmeye başlayabilir. Haberde, dev şirketin Ethereum, Polygon, Solana ve Flow entegrasyonlarıyla bu dijital varlıkları platforma getirmeyi planladığı aktarıldı. Pilot bir uygulamayla başlayacağı belirtilen NFT entegrasyonunun, birinci olarak ABD’de bir küme kişi ile deneneceği, lakin belirtilen ağların hepsini içerip içermeyeceğinin bilinmediği kaydedildi.

Bunun yanı sıra Instagram’ın, MetaMask üzere yaygın kripto para cüzdanlarını destekleyeceği belirtildi. Kullanıcıların bu cüzdanlar vasıtasıyla NFT’lere sahip olduklarını kanıtlayabileceği, bu varlıkları sergileyebileceği ve sanatkarları etiketleyebileceği aktarıldı. Bunun yanı sıra CoinDesk, edindiği bilgilerde platformun NFT paylaşma konusunda rastgele bir fiyat talep etmeyeceğinin de yer aldığını aktardı. Bunun yanı sıra daha evvel gelen haberlerde Meta’nın Instagram’ın yanı sıra Facebook ile ilgili de bu bahiste planlarının olduğu söz edilmişti.

Gittiçe daha da yaygınlaşan NFT’ler konusunda toplumsal medya platformlarının atılımları de artıyor. Instagram’ın dışında geçtiğimiz aylarda bir öteki tanınan toplumsal mecra Twitter’dan da NFT adımı gelmişti. Dev platform, bir özelliği ile NFT’lerin profil fotoğrafı yapılmasına imkan tanımıştı.